Lords Mobile Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 338

Toplam:#1

Konu Oluştur

[Duyurular] FİYAT ARTIŞI KONUSUNDA AÇIKLAMA

Kapat [Linki Kopyala] 0/4079

#1
Gönderildi 2018-11-06 15:33:53 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Fiyat artışı duyuru ve açıklama:
Sevgili oyuncular, bu konuda sosyal medyamızda ve oyunda bir çok tepki görmekteyiz. Bu sebeple doyurucu bir açıklama yapma gereği duyduk. Umarız bu açıklamadan sonra bizi biraz daha iyi anlayabilirsiniz. Yazı biraz uzun ancak bu açıklamayı yapmak bizim görevimiz.
Öncelikle hepinizin tahmin edebildiği gibi bu durum oyun performansına, cirosuna yansayacaktır. Hiç bir aklı başında firma bilerek kendine böyle bir zarar vermez. Buna kesinlikle biz de dahiliz. Yani inanın bizim tepkimiz ve üzüntümüz sizinkinden çok daha fazla. Bu durumun bizim yararımıza olduğunu düşünüyorsanız bu konuda yanıldığınız konusunda emin olabilirsiniz.
Bu fiyat artışı tüm App Store ürünlerinde yapılmıştır. Oyunlar, uygulamalar, uygulama içi satın alımlar, tamamı Apple tarafından arttırılmıştır. Bu konuda çıkan haberlerden bir tane örnek sunalım:
https://www.haberler.com/apple-app-store-turkiye-deki-urun…/
Akabinde, Apple fiyatları arttırdığı için Google Store fiyatları da artmak zorunda kaldı. Çünkü bir paketi Google'da ucuza alıp Apple'da daha pahalıya almak hak verirsiniz ki çok adaletsiz ve saçma olurdu. Ayrıca bir çok dolandırıcılığı da beraberinde getirirdi.
Artan fiyatlar, bize hiç bir şekilde ciro katkısı olarak gelmeyecektir. Dünyada zaten kullanılan 2 platform vardır: Appstore ve Googleplay. Tüm uygulamalar bu iki platforma yüklenir, elde edilen gelir ÖNCE bu iki büyük firmaya gider, paylarını alır ve en son bize kalan verilir. Bu tüm uygulamalar için böyledir. Türkiye'deki kur artışı ve 2018 başlarında çıkan kanun sebebiyle eklenen %18 KDV fiyatlara yansıtılarak temin edilir. Şu an fiyatın dolar kurunun da üstünde olmasının sebebi KDV'dir. Bu oyunculara yansıtılır. Bu vergi Apple ve Google tarafından ödenir. Dediğimiz gibi ödeme yaptığınız zaman bize değil, bu iki platforma yaparsınız.
En çok merak edilen sorulardan biri de neden Türkiye'de daha ucuza olamadığı. Şu şekilde düşünün, oyun tüm dünyada oynanmakta. Her ne kadar oyuncularımız inanmasa da Çin'de dahil olmak üzere her ülkede fiyatlar aynıdır. Şimdi düşünün, eğer Çin'de aslında paketler gerçekten daha ucuz olsaydı bu size haksızlık olmazmıydı? Ayrıca bu gibi durumlarda her zaman dolandırıcılık olmaktadır ki Türkiye versiyonlarında bunu çok gördük. 450 TL'ye paket satın alıp, içeriklerini gerçek paraya satarak dolar üzerinden kar elde etmeye çalışan oyuncular oldu. Şimdi bunu TÜM dünya ölçeğinde düşünün. Baş etmesi imkansız bir hal alırdı. Bu artık oyun deneyimi olmaktan çıkar ve yasal zorluklar çıkarır, daha da ciddi sorunlara yol açar. Bu sebeple paket fiyatlarının her ülkede aynı fiyatta olması yasal bir zorunluluktur. Aksi kesinlikle mümkün değildir.
Son olarak, oyun şirketi olarak politikadan kesinlikle uzak durmalıyız biliyorsunuz. Ancak ülkenin kur değişimi, politik ve ekonomik durumundaki gelişmeler sonucu yaşanan sonuçlardan bizim sorumlu olmadığımızı söylemek durumundayız. Yaşanan olayların hiç biri bizim insiyatifimizde değildir, haliyle sonuçları da bizim insiyatifimizde değildir. Keşke olabilse, ancak biz sadece bir oyun şirketiyiz :)
Bu konu hakkında sorularınızı elimizden geldiğince burada cevaplayacağız. Ancak yorumlarınızda biraz daha sağduyulu olmanızı rica ediyoruz. Unutmayınız bunların hiç birinin sorumlusu biz değiliz.

Lords Mobile Türkiye Yöneticisi

İmza
Lütfen forum kurallarına uyunuz.